Jak nosić płaszcz? Poradnik dla mężczyzn cz.2

płaszcz dla panów

Niedawno na blogu publikowaliśmy na temat noszenia płaszczy męskich. Wspominaliśmy o dobrze właściwej tkaniny i wyborze koloru oraz podpowiadaliśmy, co można umieścić w kieszeni znajdującej się na piersi. Dziś prezentujemy drugą część poradnika, w której skupimy się na innych, równie ważnych kwestiach związanych z noszeniem płaszcza.

Frontowe guziki w płaszczach

Wielu mężczyzn, którzy nie znają wszystkich zasad dotyczących mody męskiej, boryka się z problemem frontowych guzików w płaszczu. Panowie często zastanawiają się, czy w tym przypadku obowiązują takie same zasady jak przy noszeniu marynarek. Dla przypomnienia – w marynarce dolny guzik zawsze zostawiamy odpięty. W tym momencie możemy was uspokoić, bowiem obie metody są poprawne, co oznacza, że możemy zapiąć wszystkie guziki w płaszczu lub pozostawić dolny guzik odpięty. Ta druga metoda często bywa stosowana przez bywalców Pitti Uomo.

Kołnierz – podnosić czy nie?

Kolejnym problemem wielu panów chcących nosić na co dzień płaszcz jest kwestia kołnierza, a dokładniej pytanie – stawiać go w czasie użytkowania czy nie? Tutaj sporo zależy od zastanych warunków atmosferycznych, stylu konkretnego outfitu i jego preferowanego poziomu formalności. W sklepach znajdziemy takie fasony płaszczy, które aż się proszą o postawienie kołnierza. Są to na przykład bosmanki i trencze, wyróżniające się sporych rozmiarów kołnierzami i szerokimi klapami. W dodatku są to okrycia wierzchnie o wojskowym rodowodzie, co ewidentnie wskazuje na to, że powstały one, by zapewniać optymalny komfort termiczny podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego mając takie płaszcze bez problemu możesz postawić kołnierz, jeśli chcemy się ochronić przed chłodem, wiatrem czy deszczem lub śniegiem. Stawianie kołnierza może natomiast prezentować się dość komicznie, gdy zrobimy to w dniu, w którym warunki meteorologiczne są dla nas korzystne. Choć nadal nie ma w tym nic złego, jeżeli pragniemy dodać naszej stylizacji nieco nonszalancji. Problem ten nie jest tak trudny do rozwiązania w stylu casualowym, w którym nie znajdziemy tylu sztywnych zasad. W tego typu stylizacjach bez problemu możemy postawić kołnierz, nie ryzykując popełnieniem faux pas.

Dopasowanie płaszcza do sylwetki – wskazówki

  • Osoby niższe powinny wybierać krótsze płaszcze, sięgające maksymalnie do ½ uda. Długie płaszcze optycznie skracają sylwetkę, co w przypadku takich osób wypadnie bardzo niekorzystnie.
  • Osoby mające problemy z nadwagą, nie powinny decydować się na zakup dwurzędowych płaszczy z grubych tkanin, np. tweedu. Gruba tkanina optycznie powiększy sylwetkę i doda nam kilka nadprogramowych kilogramów, których już raczej nie potrzebujemy.
  • Bardzo szczupłe osoby mogą uzupełnić swoją garderobę nieco luźniejszymi fasonami wyposażonymi w dużą liczbę kieszeni i pagonów.
  • Osoby wąskie w ramionach powinny stawiać na płaszcze, które mają sporo poduszek i pagonów. Wskazane są również szerokie klapy, które optycznie poszerzą sylwetkę. Złym wyborem dla takich osób będzie wybór płaszcza z raglanowymi rękawami. Warto też zwrócić uwagę na fasony mocno wytaliowane.
  • Panom o umięśnionej sylwetce poleca się zakup płaszcza pozbawionego zbyt obfitych poduszek, rzucających się w oczy pagonów i szerokich klap. Pod płaszcz nierzadko zakładamy marynarkę, która również wyposażona jest w poduszki na ramionach. Połączenie wypchanego płaszcza z marynarką z poduszkami dałoby efekt zbyt rozbudowanej górnej części ciała, co mogłoby całkowicie zaburzyć proporcje sylwetki.

Zostaw komentarz