Olejak, czyli kurtka woskowana

Home / Mężczyźni / Olejak, czyli kurtka woskowana
Olejak, czyli kurtka woskowana

Choć odzież olejakowa nie jest żadną nowością, to w ostatnich sezonach zyskuje ona na popularności. Kurtki impregnowane parafiną mają specyficzny wygląd, dzięki którem można sobie zapewnić wyjątkowość stylizacji.

Krótka historia olejaków

Olejakowe kurtki obecne są na rynku już od kilkuset lat. Zabieg impregnowana odzieży parafiną stosowany był przez żeglarzy. W ten sposób zabezpieczano odzież przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które są nieuniknione podczas przepraw przez morza i oceany. Taka metoda impregnacji stosowana była w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australli i Nowej Zelandii.

Kurtki olejakowe cieszyły się też niemałym zainteresowaniem podczas II wojny światowej. Zabezpieczanych parafiną płaszczów używali marynarze alianckich okrętów. Po zakończeniu wojny marynarze rozpowszechnili modę na takie okrycia wierzchnie wśród społeczności cywilnej. Trend ten stał się najbardziej zauważalny wśród motocyklistów. Płaszcz olejakowy miał na sobie Che Guevera w czasie swojej wyprawy motocyklowej przez Amerykę Łacińską.

Brytyjski klasyk w twojej szafie

Kurtka woskowana jest jednym z flagowych produktów Barbour, popularnej brytyjskiej marki odzieżowej. Tego typu okrycia wierzchnie najczęściej są produkowane z bawełny egipskiej. Barbour wykonuje swoje kurtki w różnych miejscach na świecie, zlecając produkcję podwykonawców. Jednym z krajów, w którym produkuje się odzienia z metkami J. Barbour & Sons jest Bułgaria. Najważniejsze jest jednak to, że kurtki woskowane przedsiębiorstwo do dziś produkuje wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii, a dokładniej w South Sheidls. Brand ma sporo modeli, które osiągnęły już status kultowych. Są to między innymi Border, Beadale, Beaufort czy Moorland.

Kurtka woskowana jest bardzo solidnym produktem, który charakteryzuje się imponującą żywotnością. Każdy, kto kupi olejakowe okrycie z oferty Barbour, może mieć pewność, że zakupem tym będzie mógł się cieszyć przez długie lata.

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/xiordi/cool-coats/?lp=true

Zostaw komentarz