Jaka męska kurtka na jesień?

kurtka dla niego

Jesień to dobry czas, żeby zrobić przegląd swojej garderoby i uzupełnić ją o odpowiednią kurtkę na tę chłodną i deszczową porę roku. W tym celu przygotowaliśmy przegląd męskich kurtek, które z pewnością sprostają jesiennej słocie.

kurtka męska na jesień

Kurtka typu husky

Jest to kurtka o dość prostym fasonie, pikowana w skośne kwadraty. Za jej pojawienie się na rynku odpowiedzialny jest amerykański pułkownik Sir Stephan Guylas, który wynalazł ją na własne potrzeby. Guylas zajmował się tworzeniem ubrań dla żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych i pewnego razu postanowił zaprojektować dla siebie kurtkę, która mogłaby chronić przed chłodem i stanowić także dobre odzienie do jazdy konnej czy wędkarstwa, które uwielbiał pułkownik. Tak powstała kurtka typu husky, która swoją nazwę zawdzięcza, jak łatwo się domyślić, rasie psa posiadanego przez pułkownika Guylasa. Kurtka typu husky z pewnością przypadnie do gustu panom ceniącym ponadczasowy styl i casualowe stylizacje.

kurtka husky

Kurtka pilotka

Kurtka pilotka ma ciekawą historię, ponieważ przez lata produkt ewoluował, a pierwsze modele znacząco różniły się od tych, które obecnie może spotkać w sklepach. Kurtkę wynaleziono na początku XX wieku, kiedy kabiny w samolotach nie były zabudowane, wobec czego podczas dłuższych lotów lotnicy musieli mieć na sobie ubrania chroniące przed chłodem. Okazało się, że w tej roli bardzo dobrze spełnia się skóra naturalna. Tak powstała pierwsza kurtka pilotka. Jednak popularny współcześnie fason wzorowany jest na modelu G1, który ujrzał światło dzienne w 1947 roku. Przejście do cywila kurtce pilotce zapewnił film „Top Gun”, w którym główną rolę grał Tom Cruise, wcielający się w postać pilota Mavericka. Dzięki produkcji Tony’ego Scotta znacząco wzrosła sprzedaż skórzanych kurtek lotniczych. Kurtka pilotka bez wątpienia może być świetnym uzupełnieniem jesiennej garderoby męskiej. Model dobrze prezentuje się w zestawieniu ze swetrami, casualowymi koszulami i bawełnianymi bluzami. Pasują do niej różne rodzaje spodni, takie jak jeansy, chinosy i bojówki, a ponadto można ją świetnie łączyć z trzewikami chukka czy sztybletami.

kurtka pilotka

Kurtka budrysówka

Budrysówka to forma płaszcza z kapturem, która może stanowić ciekawą propozycję na uatrakcyjnienie męskich stylizacji na jesienne dni. Historia tej kurtki zaczęła się w brytyjskiej marynarce wojennej, gdzie marynarze nosili podobne płaszcze, ponieważ zapewniały im komfort i bardzo dobrze chroniły ich przed chłodem. Budrysówka charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością, dzięki czemu będzie idealnym odzieniem w przypadku smart casualowych stylizacji. Można ją łączyć zarówno z garniturem o nieformalnym charakterze, jak i bluzami czy swetrami oraz jeansami.

kurtka budrysówka

Kurtka bosmanka

Kolejna kurtka z ciekawą historią, określana również mianem „dwurzędówki”. Choć kurtka bosmanka kojarzona jest z amerykańską marynarką wojenną, to pojawiła się znacznie wcześniej – na początku XVIII wieku, choć niezaprzeczalnym faktem jest, że wywodzi się ona z wojska. Klasyczna bosmanka to wykonana z wełny dwurzędowa kurtka z metalowymi guzikami i dwoma kieszeniami. Oczywiście dzisiejsze modele mogą różnić się od tego tradycyjnego, jednak kurtka nadal zachwyca minimalistycznym wzornictwem, zapewniając ochronę przed chłodem i stylowy wygląd.

kurtka bosmanka

Zostaw komentarz