Płaszcze i kurtki męskie – jak wybrać długość rękawów?

płaszcz męski

Mężczyźni chcący uzupełnić swoją garderobę o kurtkę lub płaszcz często nie wiedzą, jaką długość rękawów wybrać i co wziąć pod uwagę na zakupach, by wybrać idealne dla siebie okrycie wierzchnie. Temat prawidłowej długości rękawów w płaszczach i kurtkach jest dość istotny przede wszystkim w przypadku produktów z prostymi rękawami, bez ściągaczy na wykończeniach. W dzisiejszym tekście podejmiemy ten istotny temat i podpowiemy, w jak sposób optymalnie dopasować długość rękawów, by nie odczuwać dyskomfortu w czasie użytkowania i nie zaburzać proporcji sylwetki.

Skąd biorą się problemy z długością rękawów?

Problemy z dopasowaniem długości rękawów i kurtek wynikają z wielu czynników. Jednym z nich jest ograniczona rozmiarówka tych okryć wierzchnich w ofertach ogromnej liczby producentów. Większość marek odzieżowych pozycjonuje tak zwaną rozmiarówkę średnią, czyli przeznaczoną dla panów średniego wzrostu. W rozmiarówce takiej znajdziemy płaszcze i kurtki w zakresie S-XXL lub 48-60. Jest to zdecydowanie za mały zakres, by każdy mógł znaleźć produkt w odpowiednim rozmiarze pod każdym względem. Wobec tego panowie, którzy wychodzą poza zakres przyjęty przez producenta, mogą poczuć się pokrzywdzeni. Problem ten jest szczególnie widoczny w naszym kraju, gdzie niscy mężczyźni muszą mocno nagimnastykować, żeby kupić dopasowany płaszcz czy kurtkę.

Błędy przy mierzeniu

Często niedopasowana długość rękawów płaszcza lub kurtki jest naszym błędem popełnionym w czasie przymierzania konkretnego produktu. Często klienci sprawdzają długość rękawów wyciągając przed siebie ręce podniesione na wysokość barków. W tym miejscu podkreślić trzeba, że nie jest to pozycja naturalna, bo przecież w taki sposób nie będziemy się poruszać po ulicy na co dzień. Warto więc zadbać o przyjęcie właściwej postawy w czasie przymierzania okrycia wierzchniego.

Wpadki sprzedawców

Nierzadko możemy też kupić płaszcz lub kurtkę z niedopasowanymi pod względem długości rękawami z uwagi na porady sprzedawcy, który nie posiada odpowiedniej wiedzy w kwestii mody i poleca klientom wszystkie produkty, byle je sprzedać. Niewykwalifikowani sprzedawcy polecają kupowanie kurtek z rękawami sięgającymi kostek dłoni, by zostawić tak zwany zapas. Nikt jeszcze nie odkrył, dlaczego w zasadzie mielibyśmy postępować w taki sposób w czasie zakupu płaszcza czy kurtki.

Brak przeróbek krawieckich

Wielu panów jest przekonanych, że jeśli coś zostało przygotowane przez producenta, to nie powinno się już w to ingerować. Takie myślenie może być jednak błędne, bowiem warto korzystać z usług krawieckich. Specjalista w tym fachu bez problemu może nam skrócić rękawy, gdyż jest to dla niego jedna z łatwiejszych przeróbek odzieży. Poprawa długości rękawów płaszcza lub kurtki zapewni nam lepszą prezencję na co dzień oraz zachowanie odpowiednich proporcji sylwetki.

Jaka długość rękawów będzie najlepsza?

Choć prawidłową długość rękawa płaszcza lub kurtki trudno jednoznacznie zdefiniować, są pewne standardy, którymi warto się kierować przy zakupie okrycia wierzchniego. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy dolna krawędź rękawa znajduje się na wysokości od jednego do półtora centymetra poniżej przegubu nadgarstka. Najczęściej stosuje się metodę wyboru rękawa, który zakrywa rękaw marynarki oraz koszuli. Aczkolwiek niektórzy znawcy mody proponują wybór płaszcza, który może odsłaniać odrobinę rękawa koszuli.

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części tekstu, w trakcie przymierzania należy zachować odpowiednią postawę. Okrycie wierzchnie przymierzamy mając ręce opuszczone w dół, w naturalnej dla człowieka pozycji.

Zostaw komentarz