Odzienie z uniwersytetu – historia kurtki baseballowej

Home / Porady / Odzienie z uniwersytetu – historia kurtki baseballowej
Odzienie z uniwersytetu – historia kurtki baseballowej

W celu poznania historii kurtki baseballowej trzeba cofnąć się do drugiej połowy XIX wieku, ponieważ to właśnie w tamtym okresie światło dzienne ujrzało odzienie wierzchnie, będącą protoplastą dzisiejszych baseballówek. Zapraszamy więc do naszego wehikułu czasu.

Początki odzieżowej legendy

Pierwsze kurtki baseballowe pojawiły się ok. 1865 roku. Ich noszenie rozpowszechniało się za sprawą studentów uniwersytetów, takich jak Massachusetts, Cambridge czy Harvard. Tego typu kurtki nosili najczęściej członkowie uniwersyteckich drużyn baseballowych, stąd obecna nazwa. Później z kurtek baseballowych zaczęli chętnie korzystać ludzie uprawiający również inne dyscyplinę sportowe, między innymi koszykówkę, tenis czy futbol amerykański.

Elitarna kurtka dla sportowców

Pierwsze baseballówki wyglądały inaczej niże te, które aktualnie możemy kupić praktycznie w każdej odzieżowej sieciówce. Pierwotnie baseballówki przypominały bardziej flanelowe koszule niż kurtki. Miały one wyhaftowaną literę „H”, co oznaczało przynależność do uniwersyteckiej drużyny i miało podkreślać elitarny charakter produktu. W przypadku futbolistów, którzy dekadę później zainteresowali się takimi odzieniami, kurtkę z wybranym przez siebie haftem nosił kapitan drużyny.

Ewolucja kurtki baseballowej

Fason baseballówek ciągle się zmieniał, a zainteresowanie wokół nich stale rosło. W latach 30. XX wieku na rynku zaczęły pojawiać się kurtki wykonane z bawełny i naturalnej skóry. Na tych modelach niewielkich rozmiarów logo umieszczane było na lewej piersi lub rękawie.

Przykłady kurtek baseballowych

Under Armour Ali Varsit Y Jacket

Kurtka z wiosennej kolekcji Under Armour doskonale uzupełni wszystkie stylizacje w streetwearowym stylu. Zastosowanie kontrastowych rękawów tworzy przyjemny dla oka efekt. Kurtkę uszyto z mieszanki wysokiej jakości materiałów – bawełny, poliestru i elastanu. Owocem pracy designerów jest kurtka nawiązująca do klasycznych baseballówek, jednak uwzględniająca współczesne trendy. Model może szczególnie przypaść do gustu miłośnikom boksu, ponieważ kurtka powstałą jako hołd dla legendy ringu – Muhammada Aliego, co zostało uwzględnione na naszywce na lewej piersi oraz napisie z tyłu kurtki.

adidas Badge Bomber

Model z portfolio niemieckiego brandu to kolejna propozycja dla miłośników ulicznej mody i miejskiego luzu. Sportowy charakter produktu podkreślają liczne naszywki znajdujące się w różnych częściach kurtki. Elementy te nawiązują również do sportowego dziedzictwa adidas Originals.

Umbro Sports Harrington

Odzienie z oferty Umbro nieco odbiega od klasycznych kurtek, jakie niegdyś można było oglądać na uniwersyteckich boiskach. Jednak fason modelu skutecznie przypomina nam, co stanowiło inspirację dla projektantów podczas jego tworzenia.

Zostaw komentarz