Jaką kurtkę wybrać na rower?

kurtka na rower

Rower jako środek lokomocji służący do rekreacji, ale także jako alternatywny w stosunku do samochodu sposób przemieszczania się, zaczyna stopniowo zyskiwać w naszym kraju coraz większą rangę. Przejażdżki za miasto, dłuższe wycieczki turystyczne i dojeżdżanie do pracy na rowerze stają się po prostu modne.

Jest to zapewne rezultat wzrostu naszej świadomości co do znaczenia ruchu dla zdrowia i ogólnej kondycji. Jazda na rowerze jest bowiem takim zajęciem, któremu może się oddawać niemal każda osoba, niezależnie od wieku, płci i stopnia sprawności.

Jeżeli jeździmy rowerem tylko od czasu do czasu, ewentualnie na krótkich dystansach, nie musimy specjalnie troszczyć się o specjalny ubiór. Wystarczy sprawny rower i dobre chęci oraz luźny strój, zapewniający swobodę ruchów poza nogawkami, które powinny być wąskie. Natomiast jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę lub jeździmy rowerem przez cały rok, bez względu na pogodę, musimy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, bieliźnie, butach, odzieży. Do tego dochodzą dodatkowe elementy, jak rękawiczki, wstawki odblaskowe i obowiązkowo kask.

Ważną częścią standardowego ubioru rowerzysty jest odpowiednia kurtka, w przypadku  długich dystansów czy całorocznej jazdy, najlepsza będzie kurtka nieprzemakalna, czyli przeciwdeszczowa. Kurtki przeciwdeszczowe stanowią dobrą ochronę przed deszczem czy śniegiem, natomiast z reguły nie są ocieplane, wymagają zatem założenia pod spód ciepłej bluzy w chłodne dni. Inny rodzaj to kurtki wiatrówki, całoroczne, w połączeniu z bluzą gwarantujące dobrą osłonę termiczną, przy tym lekkie i poręczne, zgodnie z nazwą chronią też przed wiatrem. Jest wiele różnych modeli tego typu dostępnych w sklepach sportowych, jako przykład może posłużyć wiatrówka kolarska Etape Vision, z funkcjonalnego materiału z włókien poliestrowych, chroniąca przed wiatrem i wodą, lekka, a zarazem mocna i wytrzymała. Są też kurtki  typu SoftShell z membraną, bardzo przydatne na chłodne czy zimowe dni.

Zostaw komentarz