Jak prać kurtkę sztruksową?

Home / Porady / Jak prać kurtkę sztruksową?
Jak prać kurtkę sztruksową?

Sztruks jest tkaniną bardzo specyficzną. Ubrania ze sztruksu prezentują się niezwykle ciekawie, jednak materiał ten wymaga odpowiedniego traktowania, by mógł zachować swoje właściwości i nienaganną prezencję. Kurtki ze sztruksu oferowane są najczęściej w kolekcjach przeznaczonych na wiosnę lub wczesną jesień, choć warto dodać, że tkanina ta zapewnia bardzo dobry komfort cieplny. Dla wszystkich, którzy posiadają odzienie wierzchnie wykonane ze sztruksu, przygotowaliśmy garść porad w kwestii prania kurtki oraz jej właściwej pielęgnacji.

Czym jest sztruks?

Sztruks jest prążkowaną tkaniną, którą uzyskuje się z bawełny, a w niektórych przypadkach nawet z wełny. Prążki na odzieży sztruksowej mogą różnić się grubością i szerokością. Tkaninę najczęściej wykorzystuje się w produkcji odzieży, takiej jak spodnie, marynarki, płaszcze czy omawiane w niniejszym tekście kurtki.

Nazwa materiału wywodzi się z języka niemieckiego i pochodzi od niemieckiego słowa „Struck”.

Pranie sztruksowej kurtki w pralce

Jeśli zdecydowaliśmy się na wypranie swojej kurtki ze sztruksu w pralce, musimy skorzystać z programu przeznaczonego dla tkanin delikatnych. Temperatura wody musi być dostosowana do zaleceń producenta danego elementu garderoby. Nigdy nie należy korzystać z innej temperatury niż ta, którą podano na metce. Kurtkę przed włożeniem do pralki należy przeczesać szczotką do ubrań, by wstępnie pozbyć się części zabrudzeń. Ubranie trzeba koniecznie przewrócić na lewą stronę. Jeśli chodzi o detergenty, jakie można stosować w przypadku prania kurtki sztruksowej, to najlepiej skorzystać tylko z płynu do prania. Nigdy nie można używać wybielaczy i silnych środków czyszczących. Sztruks bez problemu można prać z innymi ubraniami, jednak pamiętając o odpowiednim dobraniu ich pod względem kolorystycznym. Podczas prania sztruksowej kurtki w pralce nie może być zbyt dużo ubrań, bo pocieranie o inne elementy garderoby wpływa na osłabienie struktury włoskowatych prążków.

Pranie sztruksowej kurtki ręcznie

W pierwszym kroku konieczne jest wykonanie takich samych czynności, jakie były wymienione w akapicie dotyczącym prania w pralce, czyli wstępne pozbycie się zabrudzeń za pomocą szczotki do ubrań. Następnie kurtkę wkładamy do wody z dodatkiem płynu do prania. Ubranie trzeba delikatnie wygniatać, a nie trzeć. Po skończonym praniu wypłucz kurtkę w letniej wodzie i lekko odciśnij, bez wyżymania.

Suszenie sztruksowej kurtki

Istotne jest, by nie wirować kurtki w pralce z prędkością większą niż 800 obrotów na minutę. Szybsze wirowanie sprawi, że tkanina mocno się wygniecie. Sztruks jest materiałem, który najlepiej suszy się w naturalnych warunkach, dlatego jeśli mamy taką możliwość, powieśmy kurtkę w miejsce, gdzie nadmiar wody spokojnie sobie odcieknie. Ważną informacją jest to, że kurtki sztruksowej nie możemy wieszać na zbyt cienkim sznurku. Nierozsądne będzie też zastosowanie klamerek, po których ślady trwale odbiją się na tkaninie.

Jeśli we właściwy sposób wypierzesz i wysuszysz kurtkę ze sztruksu, nie będzie trzeba jej prasować. Wystarczy przed całkowitym wyschnięciem delikatnie przeczesać odzienie szczotką do ubrań.

Prasowanie i przechowywanie kurtki sztruksowej

Jeśli nie udało nam się dobrze wyprać i wysuszyć kurtki ze sztruksu i nasz ulubiony element garderoby wymaga prasowania, należy wykonać ten proces przed pełnym wyschnięciem. Ubrania prasuje się wyłącznie po lewej stronie, biorąc pod uwagę kierunek włosków. Po zakończonym prasowaniu potrzebne jest jeszcze jedno przeczesanie szczotką do delikatnych tkanin.

Wbrew pozorom, prasowanie sztruksu nie należy do najprostszych czynności. Jednakże przestrzeganie kilku kluczowych zasad pozwoli ci przebrnąć przez ten proces bez większego problemu. Prasując kurtkę sztruksową łatwo doprowadzić do zagnieceń. Wobec tego kurtka musi być tak ułożona, byśmy jej nie gnietli w czasie prasowania. Ponadto ważna jest też temperatura. Nie nagrzewaj żelazka mocno, ponieważ wysoka temperatura uszkodzi tkaninę.

Kurtkę sztruksową należy przetrzymywać na wieszaku w taki sposób, by żadne inne ubrania jej nie ściskały.

Ogólne uwagi dotyczące sztruksu

Choć sztruks jest tkaniną z bawełny, która spokojnie powinna poradzić sobie z temperaturą 60°C, nie jest to regułą. Jeśli zatem mamy kurtkę bez metki lub z metką, na której uwagi dotyczące prania nie są widoczne, pierzmy ubranie w temperaturze 40°C. Temperatura na takim poziomie nie zaszkodzi kurtce w sytuacji, gdy w jej składzie znajduje się też jakiś materiał syntetyczny.

Przed pierwszym praniem kurtki sztruksowej dobrze jest zrobić próbę, czy dany egzemplarz na pewno nie farbuje. Jeśli okaże się, że nasz sztruks lubi farbować, pierzmy kurtkę osobno.

Sztruksu nie wolno prać w wysokich temperaturach ze względu na tendencję do kurczenia się. Wszelkie zalecenia producenta dotyczące temperatury prania musimy dokładnie przestrzegać, nie przekraczając podanej na metce temperatury nawet o jeden stopień.

Zostaw komentarz