Porady

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa jest świetną propozycją odzienia wierzchniego na sezon jesienno-zimowy. Jest ona ciepła dzięki specjalnemu wypełnieniu w postaci puchu naturalnego lub coraz częściej spotykanego puchu syntetycznego. By kurtka puchowa mogła jak najdłużej zachować swoje właściwości musimy o nią w odpowiedni sposób zadbać. Wiedza na temat prania, suszenia i przechowywania kurtki puchowej jest przydatna wszystkim jej posiadaczom, którzy chcą się nią cieszyć dłużej niż przez jeden sezon.

W domu czy w pralni chemicznej?

To, czy możemy wyprać kurtkę puchową w domowych warunkach czy musimy ją oddać w ręce specjalistów, w głównej mierze zależy od zastosowanych przez producenta materiałów. Informacje na ten temat zawsze podane są na metce, więc łatwo dowiedzieć się, z czego dokładnie wyprodukowane zostało nasze ubranie.

Jak postępować z kurtką puchową?

Odzież z wypełnieniem puchowym powinna być często wietrzona. Długi czas spędzony na świeżym powietrzu dobrze jej zrobi, pod warunkiem, że będziemy unikać pełnego słońca. Pranie kurtki puchowej nie może odbywać się zbyt często. W wyniku prania puch traci swoje właściwości, przez co po jakimś czasie kurtka przestanie zapewniać nam optymalny komfort termiczny. Ponadto jeśli chcemy zimą codziennie nosić kurtkę puchową, najlepiej kupmy dwie sztuki. Tego rodzaju odzież szybko przeciera się, dlatego zbyt często używanie jej doprowadzi do szybkiego zużycia. W przypadku kurtki puchowej dobrze jest po prostu unikać zabrudzeń, żebyśmy nie musieli prać jej częściej niż dwa razy w czasie jednego sezonu. Niektóre plamy można usunąć od razu przy pomocy wilgotnej ściereczki i odpowiedniego środka czyszczącego. Trudniej schodzące i zaschnięte pomoże usunąć szczoteczka z miękkim włosiem. Kurtki, w których pierze zostało zaimpregnowane przez producenta trzeba koniecznie oddać do pralni chemicznej. Tak samo sprawa wygląda w przypadku kurtek posiadających futerkowe dodatki, których nie da rady odpiąć.

Jak przygotować kurtkę puchową do prania?

W pierwszym kroku należy odczepić od kurtki wszystkie elementy, które da się odpiąć, tj. paski, kaptur, kołnierz, podpinka itp.. Często takie elementy mogą farbować, doprowadzając nasze odzienie do stanu niedającego się do dalszego użytkowania. Jeśli pierzemy kurtkę z uszkodzeniami, wszystkie mankamenty należy naprawić zanim odzienie trafi do pralki. Ważne jest też, by wykonać wstępne czyszczenie, szczególnie takich obszarów jak kołnierz czy mankiety. Do wykonania tego zabiegu można posłużyć się mydłem żółciowym, które świetnie radzi sobie z usuwaniem plam i nie zawiera żadnych rozpuszczalników ani substancji konserwujących. Musimy też zapiąć wszystkie zamki, po czym przekładamy kurtkę na lewą stronę. Kurtkę puchową pierzemy pojedynczo, ponieważ potrzebuje ona dużo przestrzeni w pralce i wody.

Pranie kurtki puchowej w pralce

Musimy zdawać sobie sprawę, że kurtka puchowa jest zdolna do wchłaniania ogromnej ilości wody. Takie odzienie może wchłonąć nawet do 10 kg wody. Oznacza to, że swoją odzież z puchem musimy prać w pralce wyposażonej w sporych rozmiarów bęben oraz przygotowanej na niemałe obciążenia. Jeśli mocno ugniatać kurtkę, by zmieściła się w pralce, to znaczy, że nasze urządzenie nie jest dostosowane do prania takich rzeczy.

Pranie kurtki puchowej powinno odbywać się w temperaturze 30-40°C z wykorzystaniem programu dedykowanych tkaninom delikatnym. Nie możemy stosować płynów zmiękczających ani proszków do kolorowych ubrań. Po zastosowaniu takich środków puch mógłby się skleić i stracić elastyczność. Kurtkę puchową dobrze jest wyprać z dodatkiem płynu do prania pierza. Ten detergent łatwo spłukuje się z odzieży.

Znane są sposoby prania kurtki puchowej z kilkoma piłkami tenisowymi, jednak jest to stereotyp, którego nie warto powielać. Obecność w pralce piłek do tenisa ziemnego nie wpłynie na jakość pierze, za to może skutecznie uszkodzić bęben maszyny. Piorąc kurtkę puchową trzeba pamiętać o jej dwukrotnym płukaniu w celu dokładnego pozbycia się z odzienia zastosowanego detergentu. Wirowanie jest dopuszczalne, ale z prędkością nieprzekraczającą 400 obrotów. Chyba że mamy do czynienia z płaszczem puchowym, wtedy można pozwolić sobie na wirowanie z nieco większą liczbą obrotów.

Mokrej kurtki puchowej nie można wyżymać, bo mogłoby to spowodować sklejenia się pierza. Po zakończonym procesie prania i płukania kurtkę warto zakonserwować, stosując się do zaleceń producenta impregnatu do pierza.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Wypranie kurtki puchowej ręcznie to nie lada wyzwanie, wymagające dużej dozy cierpliwości. Przed rozpoczęciem właściwego prania musimy pozbyć się najważniejszych zabrudzeń i plam. Tutaj przyda nam się mydło żółciowe w płynie. Kurtkę puchową trzeba przełożyć na lewą stronę bez zapinania, a następnie włożyć ją do wanny z letnią wodą. Odzienie lekko uciskamy, by pozbyć się powietrza. Moczenie kurtki powinno trwać minimum godzinę. Dopiero po takich zabiegach możemy przystąpić do właściwego prania w temperaturze 30-40°C. Podobnie jak w przypadku prania w pralce, również w praniu ręcznym świetnie sprawdzi się płyn do płukania pierza lub płyn do wełny z efektem natłuszczania. Nie stosować zmiękczaczy i proszków do kolorowych ubrań. Płyny zmiękczające sklejają pierze, a proszek tworzy sporo problemów przy płukaniu. Pranie ręczne kurtki puchowej polega na delikatnym ugniataniu, nigdy na tarciu. Niezbędne będzie kilkukrotne płukanie, podczas którego również ubranie trzeba lekko uciskać. Po udanym płukaniu kurtkę układamy w dużej misce lub wannie, tak, by miała dużo przestrzeni. Na koniec możemy włożyć kurtkę do pralki i odwirować, pamiętając, że maksymalna granica to 400 obrotów. Jeżeli nie mamy dostępu do pralki, usunięcie wody z ubrania również musimy wykonać ręcznie poprzez delikatne wyciskanie kurtki umieszczonej w pozycji poziomej.

Pranie ręczne jest zalecane tylko w przypadku mniejszych kurtek puchowych. Duże płaszcze łatwo zniszczyć podczas takiego prania, ze względu na ich rozmiar, który przekłada się na zwiększoną wagę pierza oraz wydłużony czas schnięcia.

Jak suszyć kurtkę puchową?

Proces suszenia kurtki puchowej jest ogromnie ważny, a wielu uważa, że jest on istotniejszy nawet od prania. Do osiągnięcia najlepszego efektu możemy wykorzystać powolne suszenie w suszarce elektrycznej (ok. 1 godziny). Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 40°C. Przekroczenie temperatury mogłoby zakończyć się przypalonym puchem. Posiadając suszarkę z czujnikami, warto do niej włożyć wilgotny ręcznik. Dzięki temu, gdy urządzenie upora się już z suszeniem materiału wierzchniego, będzie nadal suszyło mokre wypełnienie kurtki. Po wysuszeniu kurtkę układamy w pozycji poziomej (nigdy nie wieszamy od razu na wieszaku!), najlepiej na dworze, jeśli mamy taką możliwość.

Grudki uchu należy lekko rozbić poprzez kilkukrotne wstrząśnięcie ubranie. Dzięki temu pierze znów rozłoży się w sposób równomierny pod wierzchnią warstwą materiału. Potem ponownie wkładamy kurtkę do suszarki, żeby ją dosuszyć. Następnie wieszamy ją na dobę w miejscu, gdzie może się dobrze przewietrzyć. W ciągu tych 24 godzin warto kurtką potrząsać co jakiś czas, aby uniknąć niechcianego przez nas rozłożenia się pierza.

Osoby nieposiadające suszarki elektrycznej muszą po odwirowaniu ułożyć kurtkę na suszarce w pozycji poziomej, w przewiewnym miejscu. Tutaj także trzeba pamiętać o potrząsaniu kurtką, by pierze nie sklejało się.

Jak przechowywać kurtkę puchową?

Kurtki puchowej w żadnym wypadku nie można trzymać złożonej w szafce. Tego rodzaju odzienie prawidłowo przechowuje się w pokrowcu umieszczonym na wieszaku. Kurtka puchowa lubi sporo miejsca, dlatego nie można wieszać jej w otoczeniu zbyt dużej ilości innych ubrań. Przygniecenie odzieży puchowej innymi elementami garderoby może skutkować zbiciem się pierza, co jest ryzykowne dla właściwości termicznych tego typu wypełnienia.