W poszukiwaniu idealnej kurtki przejściowej – ramoneska

ramoneska

Ramoneska, zwana też kurtką motocyklową, to jeden z największych klasyków mody męskiej. Choć warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat powstały również modele dedykowane przedstawicielkom płci pięknej. Przyjrzymy się zatem bliżej tej skórzanej legendzie.

Jak powstała ramoneska?

Kurtka motocyklowa jest jednym z wielu rodzajów okryć wierzchnich stworzonych przez Amerykanów. Chcąc poznać historię ramoneski, musimy się przenieść do XX. wieku. Wtedy to właśnie w Nowym Jorku Irving Schott rozpoczął swoją przygodę z produkcją odzieży, zapraszając do współpracy swojego brata Jacka. Mężczyźni założyli przedsiębiorstwo Schott Bros i początkowo zajmowali się szyciem płaszczy, które sprzedawali sami mieszkańcom okolicznych domów. W 1928 roku firma synów rosyjskich imigrantów nawiązała współpracę z Beck Industries, największym wówczas w USA dystrybutorem Harleya-Davidsona. Schott Bros otrzymało zadanie stworzenia niebanalnej kurtki skórzanej dla motocyklistów. W tamtych czasach motocykliści korzystali z płóciennych, nieprzemakalnych płaszczy, stąd też określenie „niebanalny” w stosunku do skórzanej kurtki zaprojektowanej przez Irvinga. Firma braci Schott stworzyła kilka wariantów skórzanej kurtki, a jedna z nich stanowi pierwowzór produktu, który dziś znany jest nam jako ramoneska.

Funkcjonalność ramoneski

Ramoneska miała być jak najbardziej funkcjonalna dla motocyklistów, co trzeba przyznać, że Schott’owi udało się doskonale. Kurtka miała skośny metalowy zamek błyskawiczny, pas z dużą klamrą, kieszeń na zapalniczkę, asymetryczne kieszenie, suwaki na rękawach i naramienniki.

Kurtka, w której grał Marlon Brando

Kurtka opracowana przez firmę Shott Bros od razu spotkała się z szerokim zainteresowaniem wśród motocyklistów. Później weszła też do mody codziennej, a stało się tak głównie dzięki produkcji filmowej – „Dziki”, w którym w główną rolę wcielił się Marlon Brando. Bohater grany przez legendarnego aktora był przywódcą gangu motocyklowego. Brando był wtedy idolem nastolatków, dlatego młodzi ludzie od razu zainteresowali się ramoneską.

Ramoneska w sieciówkach

Na przestrzeni lat ramoneska zaczęła się pojawiać nie tylko w sklepach dla motocyklistów, ale również w sklepach z „normalną” odzieżą. Dziś ogrom różnorodnych wariantów kurtki motocyklowej można kupić, zarówno w ekskluzywnych salonach, jak i najpopularniejszych sieciówkach. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo Schott funkcjonuje po dziś dzień i bardzo dobrze radzi sobie na rynku. Firma istnieje od ponad 100 lat i przez ten czas nie zmieniła miejsca produkcji, którym jest Nowy Jork. Co ciekawe, to właśnie model Perfecto 618 nadal jest najpopularniejszym produktem w ofercie firmy.

Ramoneska w modzie codziennej

Dziś ramoneska nie jest już symbolem ani motocyklistów, ani młodych buntowników. Kurtka wymyślona przez Irvinga zadomowiła się w modzie codziennej, a w ciągu ostatnich sezonów mocno zyskała na popularności zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ramoneska dostępna jest dziś w rozmaitych wersjach i kolorystykach, dzięki czemu stanowi znakomitą propozycję kurtki przejściowej, czyli przeznaczonej na wiosnę i wczesną jesień.

Ramoneska jest dość specyficzną kurtką, dlatego nie możemy jej zestawić z wszystkim, co znajduje się w naszej garderobie. Jednak dobrze pamiętać, że obecnie kurtka motocyklowa nie kojarzy się już wyłącznie ze stylem rockowym i mimo wszystko daje dość szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o komponowanie ciekawych stylizacji do użytku codziennego.

fot. https://www.amazon.com/Best-Seller-Leather-Mens-Jacket/dp/B07CMS1H9L

Zostaw komentarz