Od poszukiwaczy złota do oferty znanych marek – historia kurtki dżinsowej

kurtka jenasowa

W ostatnich latach kurtka dżinsowa wróciła do mody i odzyskała utraconą na jakiś czas popularność. Obecnie kurtki dżinsowe pojawiają się zarówno w ofertach tańszych sklepów sieciowych, jak i znanych marek z nieco wyższej półki cenowej. Tego rodzaju odzienie doskonale nadaje się do użytkowania w sezonie wiosenno-letnim w chłodniejsze dni. Historia kurtki dżinsowej jest bardzo długa i jej korzeni w zasadzie trzeba doszukiwać się w okresie, gdy świat odkrył denim.

Poszukiwacze złota, występy w filmach i powód do wstydu

Pierwsze spodnie dżinsowe pojawiły się niemalże 160 lat temu i to właśnie w prawie tym samym czasie zaczęto projektować pierwsze denimowe kurtki. Początkowo były wykorzystywane one przez poszukiwaczy złota i robotników. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zgodnie ze źródłami historycznymi za pierwszą kurtkę dżinsową uznaje się Levi Strauss 506, które debiutowała w 1905 roku. Marka Lee, także znana z produkcji odzieży dżinsowej, swoją pierwszą kurtkę wypuściła dopiero 20 lat później. Ówczesne modele nie wyglądały tak samo jak te obecne.

Później dżinsową kurtkę upodobali sobie farmerzy. Wielokrotnie ten element garderoby można było oglądać w filmach, w których pojawiali się amerykańscy rolnicy, czyli takich obrazach jak na przykład „Ostatni kowboj” z Kirkiem Douglasem. Wtedy dżinsową kurtkę bardzo często zestawiano ze spodniami z takiego samego materiału. W historii kurtki dżinsowej bywały i takie okresy, kiedy jej popularność sięgała zera, a włączanie jej do stylizacji kojarzyło się raczej z czymś chałowatym niż modnym. Szczególnie w latach 90. ubiegłego wieku zainteresowanie kataną drastycznie spadło.

Powrót do domu

Kurtka dżinsowa jest niepodważalnym dowodem na to, że moda lubi wracać. Choć dziś nie wykorzystuje się jako części robotniczego uniformu, to warto znać ciekawą historię tego odzienia. Aktualnie kurtkę dżinsową najchętniej zakładają na siebie miłośnicy casualowych trendów, którzy z powodzeniem łączą ją ze spodniami typu chino, wąskimi bojówkami czy sztruksami. Katanę można zakładać na klasyczne t-shirty, casualowe koszule. Dobrze prezentuje się w towarzystwie brogsów oraz sneakerów.

Źródło zdjęć: http://hiconsumption.com/2015/09/best-denim-jackets-for-men/

Zostaw komentarz