Jak dbać o zamszową kurtkę?

zamszowa kurtka

Kurtki zamszowe świetnie wyglądają i mogą być idealnym uzupełnieniem zarówno męskiej, jak i damskiej garderoby. Zamsz jednak ma to do siebie, że jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i działania zmiennych warunków atmosferycznych. Materiał ten wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co zatem zrobić, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się idealnym stanem kurtki zamszowej? Spieszymy z odpowiedzią.

Czego unikać?

Zamsz to efekt zeszlifowania wierzchniej warstwy skóry. Taki proces sprawia, że otrzymujemy materiał, który charakteryzuje się drobnymi włoskami. Oznacza to, że powierzchnia zamszu nie jest gładka, dlatego nawet po delikatnym dotyku zostają na nim ślady. Ze względu na specyfikę wyprawionej skóry powinniśmy unikać przede wszystkim wilgoci, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Takie podejście bez wątpienia pozwoli nam na zwiększenie żywotności naszej zamszowej kurtki.

W przypadku odzieży z zamszu warto postawić przede wszystkim na działania profilaktyczne. Trzeba uważać, żeby kurtki nie obetrzeć lub nie zaplamić. Usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z zamszu jest znacznie trudniejsze niż na przykład z bawełny, dlatego lepiej zapobiegać nieszczęściom. Każdy właściciel zamszowej kurtki musi wiedzieć, że nadmierna wilgoć może doprowadzić do pojawienia się pleśni, a zbyt częste wystawianie na słońce może skończyć się wypłowieniem.

suede-jacket

Jakich preparatów używać?

Kupując kurtkę z zamszu warto od razu wyposażyć się w preparat do impregnacji. Odzież powinno się zabezpieczyć jeszcze przed pierwszym jej użyciem. Sprawi to, że zanieczyszczenia nie będą przenikały w głąb materiału. Impregnacja jest szczególnie ważna, gdy spodziewamy się deszczu. Zakupiony impregnat może nam się przydać również do innych elementów garderoby, na przykład do butów.

Zazwyczaj preparaty do impregnacji dostępne są w sprayu. Przed użyciem należy potrząsnąć pojemnikiem, a następnie spryskać kurtkę równomiernie. Ważne jest, by pamiętać o trzymaniu sprayu we właściwej odległości od ubrania, tj. ok. 20 cm. Po zaimpregnowaniu kurtki musimy koniecznie odłożyć ją do wyschnięcia.

Zanieczyszczenia na kurtce z zamszu – co zrobić?

W pielęgnacji zamszu kluczową rolę pełni regularne szczotkowanie tego trudnego materiału. W ten sposób wszelkie zabrudzenia będą usuwane na bieżąco, przez co nie będą one wnikały głęboko w meszek. Kurtkę zamszową należy szczotkować w sposób delikatny. Duża siła naciska mogłaby uszkodzić skórę. W sklepach odzieżowych i obuwniczych bez problemu można zakupić specjalne szczoteczki dedykowane zamszowi. Z pomocą takich akcesoriów będziemy w stanie usunąć z naszej kurtki kurz czy nawet błoto. Zazwyczaj szczoteczki do zamszu mają specyficzną konstrukcję. Z jednej strony umieszczone jest w niej włosie żyłkowe oraz mosiężny drucik. Tę stronę cechuje twardość, więc bez problemu można nią usuwać zaschnięte błoto. Druga strona składa się z miękkich gumowych wypustek, pomocnych przy usuwaniu mniej skomplikowanych zanieczyszczeń. Trudno dostępne miejsca można wyczyścić boczną częścią szczoteczki o ząbkowanych krawędziach.

W przypadku bardziej skomplikowanych zabrudzeń wiele osób poleca specjalne gumki do czyszczenia zamszu, które używa się na sucho.

img-thing

Jak odnowić kolor zamszu?

Zamszowe kurtki raz na jakiś czas wymagają odświeżenia, aby ożywić kolor materiału i jego ogólną prezencję. Przed stosowaniem różnego rodzaju preparatów warto najpierw je przetestować. Naniesienie niewielkiej ilości specyfiku na niewidoczne miejsce odzienia pozwoli na sprawdzenie, czy skóra nie reaguje negatywnie na dany środek i czy efekt, jaki uzyskaliśmy jest właściwy. W ofertach sklepów odzieżowych coraz częściej można znaleźć farby do odnowienia koloru zamszu. Zmieniają one kolor skóry w sposób trwały, jednocześnie zabezpieczając go. Zanim użyje się farb konieczne jest dokładne wyczyszczenie kurtki.

Zostaw komentarz