Kurtki puchowe od wielu lat są w powszechnym użyciu i znaleźć je można w garderobie ludzi z różnych zakątków świata, zwłaszcza w tych, w które panuje sroga zima. Jednak nie każdy wie, skąd wzięło się to okrycie wierzchnie i kto sprawił, że stało się ono tak popularne. Kurtka puchowa przebyła długą drogę, bo aż z himalajskich szczytów na modowe wybiegi i ulice miast.
Pomysłodawca kurtki puchowej
Za osobę odpowiedzianą za stworzenie pomysłu na kurtkę puchową uważa się George’a Fincha, znanego alpinistę i chemika, który wykazał się również ogromną wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie masek tlenowych. W 1922 roku Finch wchodził na Mount Everest w kurtce wypełnionej pierzem. Tylko w znacznym stopniu przypominała ona puchówki, które później pokochały miliony ludzi.
Pierwsza puchówka dla pracowników fabryki
Pierwsza kurtka puchowa powstała w fabryce Moncler i była przeznaczona dla jej pracowników, którzy w czasie zimnych dni zakładali ją na kombinezon roboczy. Przedsiębiorstwo założył Rene Ramillon, pochodzący z Francji wynalazca. Główna siedzibą firmy została górska wioska Montestier de Clermont znajdujący się we francuskiej części Alp. Choć początkowo Moncler zajmowało się produkcją innych rzeczy, na świecie zasłynęło właśnie z kurtek puchowych, które stały się ich znakiem rozpoznawczym.
Ikona mody
Spore zainteresowanie kurtkami noszonymi przez pracowników fabryki Moncler wykazał Lionel Terray, legendarny alpinista. Sportowiec nawiązał współpracę z firmą odzieżową, tym samym stał się nieodzowną częścią historii jednego z najpopularniejszych po dziś rodzajów kurtek zimowych. W późniejszym czasie wielu alpinistów zdobywało najwyższe szczyty górskie właśnie w puchówkach Moncler. Firma była między innymi sponsorem włoskiej ekspedycji na szczyt Karakorum, która zakończyła się zdobyciem szczytu K2. Wyprawie przewodził Ardito Desio. W roku 1952 Lionel Terra zebrał grupę alpinistów i poprowadził ją na szczyt Makalu, który jest piątym pod względem wysokości na naszej planecie. Z kolei w roku 1964 Terray wybrał się na podbój lodowców Alaski i jego wyprawa również była sponsorowana przez markę Moncler. Za sprawą takich zdarzeń kurtka puchowa została bohaterką książki „Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody”.
Z Himalajów na ulice
Kolejne lata przyniosły kurtce puchowej sympatię nie tylko zwolenników wysokogórskich wypraw, ale również wszelkiego rodzaju sportowców. W latach 80. ubiegłego wieku można było już zobaczyć puchówkę na ulicach jako element codziennego stroju, skutecznie pomagającego uchronić się przed chłodem. Duży wpływ na popularności kurtki puchowej miała jej konstrukcji. Mimo że odzienie świetnie zatrzymywało ciepło, to było przy tym niesamowicie lekkie. Ponadto charakteryzowała się wysoką odpornością na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Kurtki Moncler wypełniane były specjalnym puchem sprowadzanym z południowej Bretonii oraz obszaru Perigiord. Wypełnienie robiono z gęsiego puchu, jednak co jest bardzo ważne, w wymienionych regionach ptaki te miały puch gęstszy i bardziej miękki niż standardowy. Cenną informacją jest fakt, że gęsi puch gwarantuje rewelacyjną izolację, dzięki czemu w kurtce puchowej może być nam ciepło nawet, gdy na dworze panuje ostry mróz.
Puchówka w każdym sklepie
Pod koniec lat 90. XX wieku słynne przedsiębiorstwo borykało się z pewnymi problemami, które udało się stabilizować w 2003 roku, kiedy firmę przejął Włoch Remo Ruffini.
Kurtkę Moncler można kupić nawet dziś, jednak jej zakup wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Na szczęście produkcją puchówek zajmują się również inni producenci i tego typu okrycia wierzchnie bez problemu znajdziemy nawet w odzieżowych sieciówkach. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że płacąc 200-300 złotych za kurtkę puchową nie otrzymamy produktu z wypełnieniem wykonanym z najwyższej jakości puchem gęsim. W sieciowych sklepach z odzieżą najczęściej dostaniemy kurtki z syntetycznym puchem, który co prawda nie przepuszcza zimna, ale również nie przepuszcza ciepła. W produktach z syntetycznym wypełnieniem nie mamy optymalnego poziomu cyrkulacji powietrza i pełnego komfortu termicznego.
Źródło zdjęć: https://www.lyst.com/clothing/moncler-norbert-down-jacket-dark-green/