Mężczyźni

Harringtonka – propozycja męskiej kurtki na początek jesieni

Krótkie kurtki męskie ze ściągaczami na dole i przy zakończeniach rękawów w ostatnich sezonach wracają do mody niczym Lassie do Joego w powieści Erica Knighta. Na ulicach możemy zauważyć wysyp różnego typu baseballówek i bomberek. Jednym z popularnych rodzajów takich kurtek jest też harringtonka, która może pochwalić się długą i ciekawą historią. Z harrington jacket korzystali między innymi takie sławy jak James Dean czy Elvis Presley. Projektanci do dziś inspirują się klasycznymi modelami harringtonek, które w Polsce często określa się mianem szwedek.

Jak wygląda harringtonka?

Harringtonka to dość krótka kurtka, zazwyczaj sięgająca linii bioder. Niegdyś charakteryzowała się nieco luźniejszym i dłuższym fasonem niż współczesne wariacje na jej temat. Do produkcji od lat najczęściej wykorzystuje się płótno bawełniane o diagonalnym splocie. Producenci nie stronią też od stosowania innych materiałów, tj. wełny, skóry naturalnej czy tworzy syntetycznych. Charakterystycznym elementem każdej klasycznej harringtonki są skośne kieszenie z patką oraz kołnierz w postaci niewysokiej stójki zapinanej na dwa guziki. Specyficzna jest również podszewka. Tak jak w klasycznych bomberkach podeszwka jest pomarańczowa, tak w przypadku harringtonek stosuje się podszewkę w kratę typu tartan.

Gdzie powstała harringtonka?

Wiele okryć wierzchnich, które weszły do kanonu mody męskiej, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o harringtonkę, której ojczyzną jest miejsce, w których zaprojektowano pierwsze budrysówki, bosmanki czy olejaki. Zgodnie ze źródłami historycznymi pierwsze harringtonki powstały w latach 30. XX wieku. Wodoodporna kurtka z tkaniny po raz pierwszy pojawiła się w ofercie firmy Baracuta i była znakomitą propozycją odzienia dla klasy robotniczej. Pierwszym modelem, jaki narodził się w 1937 roku w fabryce Baracuta, była kurtka oznaczona jako G9. Zdobyła ona dużą popularność wśród golfistów, bo pozwalała na swobodną grę nawet podczas deszczowych dni. W skośnych kieszeniach można było wygodnie przetrzymywać piłeczki, a kołnierz ze średniej wysokości stójką osłaniał przed wiatrem.

Z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych

W 1950 roku zaczęto eksportować harringtonki do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się ważnym elementem stylu preppy. W popularyzacji harrington jacket istotną rolę odegrali amerykańscy aktorzy i gwiazdy show-biznesu. W modelu G9 można było zobaczyć między innymi Elvisa Presleya, który nosił ją na sobie w filmie „Król Kreol” (1958). Ponadto popularność harringtonki podnieśli też: James Dean, Steve McQueen, Frank Sinatra, Michael Keaton, Daniel Craig i Jason Statham.

Uzupełnij szafę na jesień

Nazwa harringonka weszła do powszechnego użycia za sprawą opery mydlanej zatytułowanej „Peyton Place”. Jednym z jej bohaterów był Rodney Harrington (Ryan O’Neal), który występował w kurtce Baracuta G9. Firma Baracuta nadal funkcjonuje na rynku, a jej flagowymi produktami są kurtki G9 oraz G4. Są to klasyczne modele, którymi inspirują się producenci z całego świata, od ekskluzywnych marek po odzieżowe sieciówki.

Harringtonka jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy sportową elegancją a tym, co określamy jako casualowy styl ubioru. Kurtka daje szerokie pole do popisu w kwestii tworzenia rozmaitych stylizacji. Możną ją łączyć z tradycyjnymi t-shirtami i dżinsami. Jeśli ktoś preferuje bardziej modę w stylu brytyjskim harringtonkę może założyć do koszulki polo i materiałowych spodni. Jeśli szukasz ciekawej propozycji kurtki na jesień, zakup harrington jacket może się okazać dla ciebie rewelacyjnym wyborem, dzięki któremu w niebanalny sposób uzupełnisz swoją garderobę.

Źródła zdjęć: https://theidleman.com/manual/advice/how-wear-harrington-jacket/, https://pl.pinterest.com/pin/345721708875864779/?lp=true, https://www.gentlemansgazette.com/harrington-jacket-baracuta-g9-guide/, http://www.artofmanliness.com/2016/03/16/style-staples-the-harrington-jacket/