Mężczyźni

Bosmanka: droga od wojska do mody codziennej

Bosmanka, która Anglikom znana jest pod nazwą pea coat, to wełniana kurtka świetnie nadająca się na fundament męskiej garderoby na sezon jesienno-zimowy. Przypomina nieco płaszcz, jest wykonana z grubej wełny, w klasycznych modelach występuje w kolorze granatowym, a niezwykłej klasy dodają jej dwa rzędy guzików. Dwurzędówka, bo tak również się o niej mówi, ma marynarskie pochodzenie, choć dziś jest znana w modzie codziennej jako eleganckie odzienie wierzchnie.

Kto wymyślił bosmankę?

Każdy, kto choć trochę interesuje się modą, zapewne zdaję sobie sprawę, że korzeni wielu współczesnych kurtek należy poszukiwać w wojsku. Nie inaczej jest w przypadku bosmanki. Ten krótki płaszcz znany jest od XVIII wieku i był podstawą uniformu znacznej części marynarek wojennych na terenie Europy. Szczegóły na temat jej pochodzenia nie są znane, ale istnieje kilka teorii, które pozwalają się domyślać, kto stoi za wymyśleniem tej kurtki. Jak już zostało wcześniej wspomniane angielska nazwa bosmanki to pea coat. Wielu twierdzi, że jest to nazwa tłumaczona z holenderskiego słowa „pijjakker”, w którym „pij” oznacza rodzaj wełnianej tkaniny, a „jakker” to kurtka. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że nazwa ma holenderski rodowód, a flota tego kraju może pochwalić się bogatą przeszłością, to śmiało możemy przypuszczać, że Holendrzy rzeczywiście mieli spory wpływ na powstanie bosmanki.

Bosmanka w USA

Bosmanka cieszyła się tak wielką popularnością w europejskich krajach, że w końcu pojawiła się również w Stanach Zjednoczonych. Od 1881 roku stała się częścią wyposażenia US Navy, czyli marynarki USA.

Klasyczny fason

W klasycznych wersjach bosmanka jest ubiorem jesienno-zimowym. Przed zimnem chroni gruba wełna, wysoki kołnierz i szerokie klapy. Kurtka doskonale sprawdzała się jako ochrona przed silnym wiatrem na morzu i sprawdzi się równie świetnie jako współczesne odzienie na chłodniejsze dni. Jeśli chciałoby się postrzegać bosmankę w kategorii płaszcza, to jej długość trzeba byłoby określić jako krótką. Sięga do połowy bioder, więc daleko jej do typowych płaszczów. Długość znana w bosmance, która przeszła do mody użytkowej, można zawdzięczać marynarzom niższego stopnia. Wśród oficerów dało się zauważyć wyłącznie bosmanki odpowiadające długości płaszcza. Warto też nadmienić, że wyżsi rangą członkowie załogi mieli bosmanki z guzikami w kolorze złotym.

Najbardziej charakterystyczną cechą bosmanki jest zastosowanie dwóch rzędów guzików, stąd często określa się jako „dwurzędówkę”. Zazwyczaj dostępne w sklepach modele mają po trzy lub cztery guziki z obu stron. W kurtkach nawiązujących do pierwotnej wersji można spotkać się z guzikami przedstawiającymi kotwice i linę. Symbol ten powstał w XVI wieku i był on kopią pieczęci pewnego angielskiego admirała.

nmn29zr_mu

Bosmanka w modzie współczesnej

Aktualnie bosmanka przeżywa wzrost popularności. Coraz częściej można ją zauważyć zarówno na pokazach mody, jak i w ofertach sieciowych marek odzieżowych. Mężczyzna, który chciałby uzupełnić swoją szafę o bosmankę, nie będzie miał z tym problemu, bo ten krótki płaszcz łatwo znajdzie się w większości popularnych sklepów. Wielu producentów decyduje się również na dokonywanie pewnych modyfikacji w kurtce, żeby dopasować jej krój do panujących obecnie trendów. Na rynku są bosmanki w różnej kolorystyce i z dodatkowymi elementami, takimi jak kaptur. Jednakże żaden nowoczesny projekt nie zastąpi klasycznej granatowej bosmanki, gwarantującej ponadczasowy styl.

Bosmanka w świecie show-biznesu

Bosmanka cieszy się sympatią gwiazd show-biznesu. Często pojawiają się w niej sławni muzycy i aktorzy, tacy jak Justin Timberlake czy Daniel Craig.

2f9506b2ba00d77c72162f947eeea4c9bb8d129a083f538e14e9019dc4418e45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła zdjęć: http://www.omiru.com/index.php/2010/11/26/classic-peacoat/, http://www.laurensspolo.org/, https://pl.pinterest.com/kimlouisemagee/i-love-a-man-in-a-peacoat/, https://pl.pinterest.com/explore/skyfall/