Najbardziej elegancki fason płaszcza, którego historia sięga XIX wieku. W Polsce znany jako dyplomatka, a w Anglii jako chesterfield. Ten przydomek wziął się od hrabiego Chesterfield, który wprowadził taki rodzaj odzienia wierzchniego do świata mody. Dyplomatka jest obecna w modzie od ponad 150 lat i obecnie można ją znaleźć w każdym sklepie z elegancką odzieżą. Mimo wielu modyfikacji wprowadzonych w niej od momentu pojawienia się na salonach, niewątpliwie nadal pozostaje liderem w kategorii męskich płaszczy.
Kiedy dyplomatka ujrzała światło dzienne?
Płaszcz swoją popularność zawdzięcza Georgowi Stanhope, będącym szóstym hrabią Chesterfield. Hrabia Stanhope stanowił część społeczeństwa dandysów kształtujących trendy w modzie męskiej na początku epoki wiktoriańskiej. Według źródeł dyplomatka pojawiła się po raz pierwszy w 1840 roku, stając się inspiracją dla współczesnych płaszczy męskich.
Pierwowzór dyplomatki i modyfikacje
Pierwotna wersja dyplomatki przypominała surdut. Płaszcz wykonywany był z grubej i ciemnej wełny. Najczęściej decydowano się na kolor czarny lub antracytowy. Charakterystyczny jeden rząd guzików przykryty był specjalną plisą. Trafiały się też wersje dwurzędowe. Klasyczna długość dyplomatki sięgała kolan lub nieco niżej. Specyficznym elementem płaszcza były trzy kieszenie; dwie po bokach i jedna na piersi. Krótkie klapy były typu otwartego, a kołnierz szyto z aksamitu.
W późniejszych czasach płaszcz ewoluował, w konsekwencji zyskując luźniejszy i bardziej prosty krój. Zrezygnowano ze stosowanych dotychczas szwów w okolicy talii. Dzięki temu dyplomatkę swobodnie można było zakładać na pozostałe elementy garderoby. W ten sposób angielski chesterfield stał się odzieniem wierzchnim. W tylnej części również postawiono na większą prostotę i pozbyto się zakładek.
Dyplomatka współcześnie
Współczesne wersje dyplomatki nie różnią się pod wieloma szczegółami od swoich odpowiedników, które były noszone ponad 100 lat temu przez brytyjskich dżentelmenów. Największa zmiana, jaką można dostrzec w tych płaszczach, to gramatura materiału. Obecnie dyplomatki produkuje się z nieco cieńszej wełny, choćby ze względu na fakt, że w dzisiejszych czasach pokonuje się pieszo znacznie mniejsze odległości niż w XIX wieku. Krój dyplomatki powrócił do bardziej dopasowanego. Ponadto współczesna dyplomatka zazwyczaj sięga przed kolano. Modyfikacji uległy również klapy, które wydłużono, żeby móc odsłonić koszulę i krawat, bo przecież jest to płaszcz do garnituru.
Każdy mężczyzna ceniący elegancję ubioru i lubujący się w garniturach powinien wyposażyć swoją garderobą w dyplomatkę. Niezaprzeczalnie jest to ikona stylu i zasłużony król płaszczy.
Źródła zdjęć: http://www.brooksbrothers.com/Winston-Chesterfield-Coat/ML00237,default,pd.html, https://en.wikipedia.org/wiki/Chesterfield_coat, http://www.keikari.com/english/a-history-of-chesterfield-coats/, https://www.uniqlo.com/us/en/men-wool-cashmere-chesterfield-coat-173000.html