Porady

Jak nosić budrysówkę?

budrysówka

Budrysówka, jak wiele innych użytkowanych współcześnie kurtek męskich, swoje korzenie ma w wyposażeniu wojskowym. To okrycie wierzchnie było popularne w Royal Navy w czasie pierwszej wojny światowej. Wówczas budrysówki produkowane były z wełny i stanowiły ochronę przed chłodem dla żołnierzy pełniących służbę w brytyjskiej marynarce wojennej. Ten rodzaj kurtki stanowi znakomite uzupełnienie jesienno-zimowych stylizacji, a dzięki swojemu dość uniwersalnemu charakterowi daje spore pole do popisu w tworzeniu różnorodnych outfitów. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, w jaki sposób nosić budrysówkę.

Uniwersalność budrysówki

Budrysówka to jedna z najbardziej uniwersalnych kurtek w modzie męskiej i można ją zestawiać z wieloma elementami garderoby, w zależnie od preferowanego stylu ubioru oraz od indywidualnych oczekiwań od konkretnej stylizacji. Budrysówka znakomicie pasuje do wszystkich zestawów o charakterze półeleganckim. Tkanina, z jakiej jest wykonana, przypomina nieco eleganckie płaszcze, natomiast konstrukcja (duże kieszenie, kołki, kaptur) stanowią nawiązanie do kurtek. Dzięki temu budrysówkę możną łączyć zarówno z nieformalnym garniturem, jak i streetwearową bluzą, dżinsami, chinosami i butami outdoorowymi. Budrysówka jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, mających wątpliwości, czy danego dnia ubrać kurtkę czy płaszcz.

W dodatku budrysówka jest też uniwersalna, jeśli chodzi o zakres temperatur, w jakim można ją nosić. W zależności od tego, co założymy pod nią, budrysówkę możemy założyć zarówno przy -15, jak i +10 stopniach Celsjusza. W czasie siarczystego mrozu powinniśmy zastosować kilka warstw ubraniowych, z uwzględnieniem grubych wełnianych swetrów. Podczas zmiennych warunków atmosferycznych przydatnym elementem budrysówki jest kaptur, którego brakuje w klasycznych płaszczach.

Kurtka z ciekawą historią

Do kupna budrysówki wielu panów może zachęcić również niezwykle ciekawa historia tego okrycia wierzchniego, szczególnie jeśli chodzi o fanów ponadczasowej klasyki. We wstępie wpisu wspominaliśmy już o wojskowym rodowodzie budrysówki i mówiliśmy o tym, że korzystali z niej głównie żołnierze brytyjskiej Royal Navy, którzy potrzebowali kurtki gwarantującej maksymalny komfort termiczny w czasie pełnienia służy na otwartych mostkach. Budrysówki były wykonywane z grubej i ściśle tkanej wełny. Uczucie ciepłą zapewniały też newralgiczne elementy w konstrukcji kurtki, takie jak kołnierz z wysoką stójką, głęboki kaptur czy duże kieszenie. Praktycznym rozwiązaniem w budrysówce były kołki, dzięki którym można była w wygodny sposób zapinać i odpinać kurtkę, nawet mając na sobie grube rękawice. Już wtedy najpopularniejszym kolorem budrysówek był beżowy.

Do użytku codziennego budrysówki trafiły za sprawą brytyjskich przedsiębiorców z rodziny. To właśnie oni odkupili od ministerstwa obrony nadwyżki budrysówek, które zalegały w magazynach i to oni zajęli się sprzedażą tych okryć wierzchnich cywilom do użytku codziennego. W ten sposób narodziła się marka Gloverall. Firma po sprzedaniu całych wojskowych zapasów rozpoczęła własną produkcję budrysówek, dzięki czemu po dziś dzień jest najpopularniejszym producentem tego rodzaju kurtek.

Budrysówki nie kupisz wszędzie

Choć w ostatnich sezonach budrysówka stała się nieco popularniejsza w naszym kraju, nadal nie jest okryciem wierzchnim znajdującym się w ofercie każdej sieciowej marki. Dzięki temu włączenie jej do swojej codziennej garderoby może zapewnić nam pewnego rodzaju oryginalność. To dobra zachęta dla tych, którzy nie lubią nosić ubrań, w których można spotkać na ulicy sporą liczbę osób. Taki trend można zauważyć między innymi z kurtkami husky, które w ostatnich latach zaczęły cieszyć się wśród naszych panów ogromną popularnością. Na co dzień budrysówkę można zestawić z błękitną koszulą oxford, krawatem z jakimś ciekawym motywem i chinosami w ulubionym kolorze.

Propozycje noszenia budrysówki

Budrysówkę można nosić naprawdę na różne sposoby, zawsze otrzymując przyjemny dla oka efekt. Najłatwiej jest stworzyć stylizację w oparciu o klasyczną budrysówkę w kolorze beżowym. W takim przypadku można ją zestawić z kraciastym garniturem w kolorze brązowym, koszulą w kratę i dopasowanym do niej krawatem, brązowymi butami ze skory naturalnej i torbą dopasowaną strukturą i kolorem materiału do butów. W ten sposób zyskamy przykuwającą uwagę stylizację smart casualową, która może służyć nam każdego dnia. Jeśli nie lubimy garniturów, możemy zdecydować się na wybór zestawu koordynowanego, w skład którego oprócz budrysówki wejdą: grafitowa marynarka w kratę, biała koszula, granatowy krawat ze wzorem i dopasowana do niego poszetka, granatowe spodnie oraz granatowy szalik. Jako uzupełnienie takiej stylizacji warto zastosować brązowy pasek i botki, także w kolorze brązowym. Trzecie propozycja to coś dla zwolenników stylu casualowego. Tym razem beżową budrysówkę połączymy z grafitową marynarką w kratę, kanarkowym swetrem z dekoltem w kształcie litery „V”, kraciastą koszulą i ciemnymi dżinsami. Odpowiednim obuwiem do takiego zestawu będą casualowe buty z zamszu w kolorze brązowym. Takich butów raczej nie brakuje w sklepach obuwniczych, więc nikt nie powinien mieć problemu ze skomponowaniem opisywanego zestawu. Czwarta propozycja jest przeznaczona dla tych panów, który chcą stworzyć na bazie budrysówki nieco luźniejszy look. Tutaj wykorzystamy wzorzysty longsleeve, kontrastujący z klasyczną budrysówką. Do tego możemy wybrać jednolite dżinsy w ciemniejszym kolorze, brązowy pasek z plecionej skóry oraz brązowe buty outdoorowe. W przypadku chłodniejszych dni do zestawu tego można dołączyć granatowy szalik typu komin oraz granatową czapkę zimową.

Omówione wyżej zestawy to tylko propozycje stylizacji na bazie budrysówki. Pamiętaj, że z tą kurtką możesz stworzyć znacznie więcej rewelacyjnych outfitów. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć daną stylizacją oraz twojego preferowanego na co dzień stylu ubioru.

Źródło zdjęć: https://www.amazon.co.uk/Mens-Duffle-Coat-Camel/dp/B008JCCDHO