W sezonie jesienno-zimowym każdy mężczyzna potrzebuje okrycia wierzchniego dostosowanego do panujących aktualnie warunków pogodowych. Jesienią i zimą pogoda bywa bardzo zmienna, wobec czego trudnym zadaniem jest wybranie na ten okres tylko jednego rodzaju kurtki lub płaszcza. Najlepiej wyposażyć swoja garderobę w kilka różnych egzemplarzy, mogących zapewnić nam świetną prezencję i komfort użytkowania w zależności od pogody. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka wartych uwagi fasonów kurtek oraz płaszczy.
Kurtka polowa
Kurtka polowa, za granicami naszego kraju, określana jako field jacket, to klasyka męskiej mody. Dzisiejsze modele wzorowane są na legendarny M-65, kurtce używanej niegdyś przez żołnierzy amerykańskiej armii. Jej charakterystycznymi elementami są cztery sporych rozmiarów kieszenie na froncie, kołnierz w postaci stójki oraz cienki kaptur, który można zwinąć w kieszeń. Model ten został spopularyzowany przez hollywoodzkie produkcje takie jak „Taksówkarz” z Robertem De Niro czy „Rambo” z Sylvestrem Stallone.
Kurtka husky
W ostatnich sezonach cieszy się ogromną popularnością wśród mężczyzn interesujących się szeroko pojętym światem mody. Fason kojarzony jest przede wszystkim z modą brytyjską. Jest to kurtka o prostym fasonie, które znakiem rozpoznawczym jest pikowany wzór w skośne kwadraty. Kurtka typu husky nadaje się przede wszystkim na początek jesieni, gdy temperatura jest dostatecznie wysoka, byśmy nie musieli korzystać z grubszych kurtek. Świetnie nadaje się dla sympatyków stylu casualowego.
Kurtka woskowana
Kurtka woskowana, czyli tak zwany olejak, również trafiła do mody użytkowej z wojska. Od lat ogromną popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, gdzie chętnie korzysta z niej nawet rodzina królewska. Najbardziej kojarzoną z olejakami marką jest brytyjska firma Barbour, która produkuje je z takich tkanin jak bawełna egipska. Choć Barbour ma fabryki w rożnych miejscach na świecie, klasyczne modele kurtki woskowanej są produkowane wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii. Charakterystyczne elementy olejaka to mosiężne suwaki, kraciasta podszewka oraz sztruksowy kołnierz w kolorze brązowym. Od razu dają się też zauważyć sporych rozmiarów kieszenie zewnętrzne. Modele z portfolio Barbour wyróżniają się niebywałą jakością zastosowanych materiałów i solidnością wykonania, przez co zakup kurtki od tego producenta można traktować jako inwestycję na długie lata.
Przeczytaj też: Olejak, czyli kurtka woskowana
Bosmanka
Bosmanka, popularnie zwana również dwurzędówką, to kolejne w niniejszym tekście okrycie wierzchnie, którego początków należy doszukiwać się w wojsku. Bosmanka z powodzeniem była wykorzzystywana przez US Navy, czyli amerykańską marynarkę wojenną. Co ciekawe, historia tej kurtki sięga aż XVIII wieku. Europejskie oddziały marynarki wojennej bardzo chętnie z niej korzystały, ponieważ produkowano ją z grubej wełny, dzięki czemu zapewniała wyjątkowy komfort termiczny w trudnych warunkach, jakich można doświadczyć w czasie pobytu na morzu. Specyficznymi elementami bosmanki są szerokie klapy, dwa rzędy metalowych guzków oraz dwie kieszenie zewnętrzne. Dziś można je spotkać przede wszystkim w garderobach miłośników stylu smart casualowego.
Przeczytaj też: Bosmanka: droga od wojska do mody codziennej
Budrysówka
Budrysówka, w Anglii znana jako duffe coat, to również bardzo ciekawa propozycja męskiej kurtki na okres jesienno-zimowy. Jednocześnie jest to kolejne okrycie wierzchnie, które zawitało na sklepowych półkach dzięki wojsku. Z budrysówki korzystało w czasie I wojny światowej brytyjskie Royal Navy. Wówczas w brytyjskiej armii budrysówka była częścią podstawowego wyposażenia dla żołnierzy, którzy pełnili służbę na okrętach. Odpowiednia konstrukcja kurtki i zastosowane w czasie jej produkcji materiały chroniły przed chłodem, wiatrem i deszczem. Produkowano je z grubej wełny, dzięki czemu były odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i zapewniały ciepło. W dodatku były bardzo wygodne i świetnie sprawdzały się jako część militarnego uniformu. W czasach, gdy budrysówki były użytkowane w brytyjskiej armii, najpopularniejszym kolorem był tak zwany kolor wielbłądzi. Obecne fasony, które możemy kupić w sklepach, odbiegają mniej lub bardziej od pierwowzoru i przede wszystkim są dostępne w znacznie szerszej palecie kolorystycznej.
Przeczytaj też: Budrysówka – ponadczasowy styl
Dyplomatka
Dyplomatka jest najbardziej eleganckim rodzajem płaszcza, jakim dotychczas obdarzył mężczyzn świat mody. Krój dopasowany do sylwetki to świetny pomysł na uzupełnienie garderoby wszystkich dżentelmenów, którym na co dzień nie jest obce noszenie garniturów. Choć dyplomatka kojarzy się przede wszystkim z klasyczną elegancją, płaszcz ten jest wszechstronny. Można z niego korzystać nie tylko przy okazji stylizacji o charakterze formalnym, ale również w przypadku smart casualowego looku.
Przeczytaj też: Chesterfield zwany dyplomatką, czyli król męskich płaszczy
Parka
Okrycie wierzchnie, które doskonale poradzi sobie z warunkami pogodowymi, jakie panują zimą. Współczesne parki wzorowane są na wojskowym modelu M-1951, wykorzystywanym niegdyś przez armię amerykańską. Oryginalny model produkowano z płótna bawełnianego, które ocieplano warstwą naturalnej wełny. W ten sposób powstało okrycie wierzchnie gwarantujące znakomity komfort termiczny w trudnych warunkach klimatycznych. Dziś parkę można znaleźć w ofertach wielu producentów, zarówno marek o charakterze luksusowym, jak i mniejszych sieciówek. Charakterystyczne cechy parki to: obszerny kaptur, długość sięgająca poniżej pośladków oraz sznurek w talii, dzięki któremu można optymalnie dopasować kurtkę do swojej sylwetki.
Trencz
Na zakończenie dzisiejszego wpisu jeszcze jeden dowód na to, że najwięcej klasycznych okryć wierzchnich dla mężczyzn powstało na zlecenie wojska. Za spopularyzowanie trenczu odpowiedzialna jest brytyjska armia. Twórcą tego płaszcza był Thomas Burberry. Co ciekawe, trencz nie był częścią obowiązkowego wyposażenia militarnego, jednak wojskowi z Wielkiej Brytanii chętnie go nosili z uwagi na jego funkcjonalność. W modzie użytkowej trencz zyskał sławę za sprawą filmów, takich jak „Casablanca” czy „Śniadanie u Tiffany’ego”. Trencz może być wykorzystywany w eleganckich stylizacjach bazujących na garniturze dziennym lub w zestawach o charakterze casualowym.
Przeczytaj też: Wojskowy płaszcz przeciwdeszczowy – historia trencza
Źródło zdjęć: http://www.brooksbrothers.com/Winston-Chesterfield-Coat/ML00237,default,pd.html