Porady

Wojsko, skinheadzi i wielkie pokazy mody – historia bomberki

kurtka bomberka

Bomber jacket to hit sprzedażowy ostatnich sezonów. Bomberka stała się obiektem pożądania zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Z kurtką tą wiąże się ciekawa historia, której początków, podobnie jak w przypadku wielu innych odzień wierzchnich, należy doszukiwać się w wojsku. Dziś sprawdzimy, w jaki sposób bomberka podbiła rynek odzieżowy.

Zaczęło się od kariery wojskowej

Protoplastą bomberki jest kurtka pilotka. W czasach, gdy kabiny samolotów nie były zamknięte, piloci potrzebowali ubrań, które zapewniałyby odpowiednią ochronę przed zimnem i wiatrem. Na początku XX wieku korzystali oni z długich skórzanych płaszczy, które choć chroniły przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, to nie dawały zbytniej swobody sterowania samolotem. Brak funkcjonalności ówczesnych uniformów sprawił, że rozpoczęto prace nad stworzeniem ubrania praktycznego i wygodnego. Pierwsze skórzane pilotki pojawiły się w 1917 roku. Korzystali z nich żołnierze amerykańskich sił powietrznych.

Początkowo pilotki były ciężkie, wobec czego podjęto próby zaprojektowania czegoś jeszcze bardziej komfortowego w użytkowaniu. W 1927 roku zaprezentowano nową wersję bomber jacket. Jej produkcją zajęła się brytyjska fabryka, której właścicielem był Leslie Irvin. Kurtka charakteryzowała się podszyciem z owczej wełny i z powodzeniem była wykorzystywana przez Brytyjskie Siły Lotnicze. Odzienie to spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, dzięki czemu kontynuowano pracę nad nowymi wariantami. W 1931 roku w amerykańskim wojsku pojawił się model A-2, pierwotnie wytwarzany z foczej lub końskiej skóry.

Choć wszystkie kurtki prezentowały się naprawdę ciekawie, towarzyszyła im jedna wada – ciężar. Dopiero w latach 50. XX wieku poradzono sobie z tym problemem. Ktoś wpadł na pomysł, by stworzyć kurtkę z materiału służącego do produkcji spadochronów, czyli wysokiej jakości nylonu. Tak powstał model MA-1, który został pozbawiony kołnierza, był lekki i miał zamek błyskawiczny oraz zasuwaną na suwak kieszeń na ramieniu. Model ten, dostępny w dwóch kolorystykach z pomarańczową podszewką, stał się inspiracją dla współczesnej bomberki.

Bomberka poza wojskiem

Bomberka okazała się na tyle ciekawym projektem, że w końcu przeszła do cywila. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku ta lekka kurtka była ulubionym elementem garderoby członków wielu subkultur. W swoich stylizacjach chętnie wykorzystywali ją puncy, scooterboysi i skinheadzi. Przez długie lata kojarzyła się przede wszystkim z tymi ostatnimi. W latach 70. i 80. bomberka zyskała sympatię gwiazd Hollywood i można było w niej oglądać wiele postaci znanych z szeroko pojętego show-biznesu.

W latach 90. modne stały się bomberki w różnych kolorach, nie tylko oliwkowozielonym i granatowym. Warto przypomnieć, że w naszym kraju kurtka ta była znana wtedy pod innymi nazwami, takimi jak fleja, flajers czy pomarańczówka.

Bomberki w świecie wielkiej mody

Kilka sezonów temu bomberki zaczęły przeżywać drugą młodość. Zostały uwzględnione w wiosenno-letnich kolekcjach wybitnych projektantów mody. Na wybiegu bomber jacket zaprezentował między innymi Jean Paul Gaultier, który bazując na klasycznym wojskowym modelu MA-1 stworzył produkt niebanalny i bardzo atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Na bomberkach można było zobaczyć orientalne i roślinne wzory. Nie stroniono też od pikowanych materiałów. Sezon wiosna-lato 2013 była przełomowym momentem, który spowodował, że bomberki pojawiły się we wszystkich odzieżowych sieciówkach. Z każdym kolejnym sezonem na sklepowe wieszaki trafiały coraz to różniejsze wariacje na temat tego odzienia wierzchniego. Projektanci puszczali wodze fantazji, tworząc bomberki w stylu boho czy streetwearowym. Na rynku pojawiły się kurtki z przyciągającymi uwagę printami i z zastosowaniem niebanalnych połączeń materiałów. W jednej z kolekcji Versace zadebiutowała nawet bomberka z kamieniami szlachetnymi.

Bomberki nie tracą na swojej popularności, czego dowodzą wyniki raportu Google, uwzględniającego modowe trendy w roku 2016. Z raportu wynika, że hasło „bomber jacket” było najczęściej wpisywaną w wyszukiwarkę frazą, jeśli chodzi o związane z modą zapytania internautów.

Źródła zdjęć: https://theidleman.com/manual/advice/what-wear-bomber-jacket/, https://www.cockpitusa.com/reissue-a-2-jacket, http://www.alphaindustries.com/womens-flight-jackets/alpha-industries-ma-1-w-flight-jacket.htm