Skórzane kurtki od lat nie wychodzą z mody i stanowią świetny element do budowania stylizacji w tak zwanym okresie przejściowym, czyli wczesną wiosną i jesienią. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że skóra jest dość specyficznym tworzywem, które trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować, by móc się cieszyć swoją ulubioną kurtką jak najdłużej. Skórzane kurtki wymagają specjalnego czyszczenia i impregnacji.
O czym pamiętać?
Skórzane kurtki można prać używając płynu do prania skór i kożuchów. Pranie można wykonać ręcznie lub z pomocą pralki. Najważniejsze jest, by przestrzegać instrukcji podanych przez producenta ubrania. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na metce kurtki. Dzięki praniu w optymalnej temperaturze i zgodnie z wszystkimi wytycznymi producenta sprawimy, że skóra nie tylko będzie czysta, ale zachowa również swoją naturalną fakturę i przede wszystkim nie skurczy się.
Skóry o gładkiej strukturze, które są mocno zabrudzone trzeba najpierw zamoczyć, a potem delikatnie wyczyścić szczoteczką o miękkim włosiu. W sklepach znajduje się sporo kurtek, w których występuje mieszanka różnych skór, zarówno pod względem faktury, jak i kolorów. W przypadku kombinacji tkanin i kolorów łatwo można doprowadzić do przebarwień, jeśli produktu nie wypierze się we właściwy sposób. W celu uniknięcia tego problemu warto zastosować przed praniem środek utrwalający. Kolejnym istotnym elementem jest zabezpieczenie wszelkich guzików i naszywek.
Kurtki z owczej skóry
Jeśli posiadasz kurtkę z owczej skóry, musisz pamiętać, że jej biała strona może zawierać garbniki, które mogą ulegać szybkiemu spraniu. Dlatego najlepiej wyciąć niewielki fragment materiału (w niewidocznym miejscu) i zrobić próbne pranie. Może się okazać, że skóra się skurczy, co oznacza, że produkt nie nadaje się do tradycyjnego prania. W takim przypadku należy również unikać prania w temperaturze powyżej 30℃.
Pranie skórzanych kurtek w pralniach chemicznych
W Polsce jest wiele miast, w których znajdują się pralnie chemiczne mające w swojej ofercie czyszczenie produktów skórzanych. Zazwyczaj proces ten nie jest wykonywany na miejscu. Pralnie wysyłają odzież skórzaną do wyspecjalizowanych firm zajmujących się czyszczeniem skór.
Czyszczenie kurtek skórzanych za pośrednictwem specjalistycznych zakładów opłaca się przede wszystkim osobom mającym odzienie z wysokiej jakości skóry. Zakłady takie czyszczą, impregnują i farbują skóry.
Jak wygląda pranie skór w pralniach chemicznych?
Najważniejszym krokiem, jaki muszą poczynić osoby zawodowo zajmujące się czyszczeniem skór, jest rozpoznanie rodzaju skóry. Do każdego rodzaju skóry dopasowana jest najwłaściwsza metoda prania. Wykwalifikowany pracownik pralni chemicznej musi ocenić wszelkie elementy mające znaczenie w procesie czyszczenia.
Pierwszym zabiegiem, jakiego dokonuje pralnia chemiczna jest tak zwane wstępne czyszczenie, którego zadaniem jest usunięcie największych plam i zabrudzeń. Etap ten odgrywa kluczową rolę. W późniejszym czyszczeniu nie trzeba stosować intensywnie działających środków, dzięki czemu skóra nie jest narażona na znaczące obciążenia mechaniczne.
Pralnie chemiczne zazwyczaj używają rozpuszczalników czterochloroetylenu oraz rozpuszczalników węglowodorowych. W pralniach sporo uwagi przywiązuje się do temperatury prania, która jest dobierana w taki sposób, by nie wpłynąć na strukturę i rozmiar kurtki.
Po udanym czyszczeniu skóra jest natłuszczana i impregnowana. Za sprawą tych zabiegów nadaje się kurtce zdrowszego wyglądu i zwiększa się jej poziom odporności na wodę.