W ostatnich sezonach styl safari jest często eksploatowany przez popularne marki odzieżowe w letnich kolekcjach. Najbardziej charakterystycznym elementem stylu jest kurtka safari, często określana również mianem bush jacket. To niezwykle ciekawe okrycie wierzchnie powstało najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku, gdy zamożne elity brytyjskie i amerykański fascynowały się Afryką i wyprawami na safari.
Kurtka safari na afrykańskich wyprawach
Kurtka safari powstała jako okrycie wierzchnie mające zapewnić komfort użytkowania i funkcjonalność turystom przemierzającym Afrykę. Jej twórcy inspirowali się mundurami brytyjskich żołnierzy stacjonujących między innymi na terenie Indii. Za najbardziej klasyczny model kurtki safari uznaje się ten powstały z tkaniny bawełnianej w jasnym kolorze oraz wyposażonej w cztery sporej wielkości kieszenie oraz pagony na ramionach. Istotnym elementem klasycznej kurtki safari jest również pasek i mankiety przy rękawach. Tego typu kurtka charakteryzowała się niebywałą funkcjonalnością w czasie wypraw, na których trzeba było korzystać z lornetki, kamery, aparatu czy innego rodzaju akcesoriów. Zastosowana tkanina nadawała okryciu lekkości i przewiewności, cech niezbędnych dla kurtki przeznaczonej do korzystania w afrykańskich upałach.
Ernest Hemingway i kurtka safari
Do mody użytkowej kurtka safari trafiła w latach 50. XX wieku, kiedy podróże na Czarny Ląd stały się popularnym motywem w popkulturze. Sporo zasługi w popularyzacji stylu safari przypisuje się Ernestowi Hemingwayowi. Amerykański pisarz wiele lat spędził w Kenii.
Kurtka safari w Vogue
Kurtkę safari na światowe wybiegi wprowadził z kolei Yves Saint Laurent, który w 1968 roku zaprojektował damską wariację na temat klasycznej kurtki safari. Była to damska kurtko-tunika. Unikatowy egzemplarz został stworzony specjalnie do sesji zdjęciowej dla popularnego na całym świecie magazynu o modzie Vogue. Za zrobienie legendarnego wręcz zdjęcia odpowiedzialny był Franco Rubartelli. Owa fotografia trwale zapisała się na kartach historii mody.
James Bond w garniturze safari
W latach 80. Ubiegłego wieku kurtka safari zyskała ogromną popularność w świecie mody codziennej. Wpływ na to miała przede wszystkim produkcja filmowa pod tytułem „Moonraker”, w której Roger Moore zagrał słynnego agenta 007. W filmie tym brytyjski aktor w kilku scenach występuje w garniturze safari.
Motywy safari w letnich kolekcjach
W tym okresie klasyczny fason kurtki safari przywróciła na rynek marka Banana Republic, przez szereg lat specjalizująca się w produkcji odzieży dla turystów i podróżników.
Podobny krok zrobiła firma Camel Trophy, która znana była jako specjalisty od ubrań dedykowanych uczestnikom afrykańskich rajdów samochodowych. Mówimy o niej w czasie przeszłym, ponieważ niestety już nie istnieje, ale ma swojego spadkobiercę w postaci marki Camel Active. W ofercie nowego brandu również znajdziemy sporo motywów safari, które w różnym natężeniu są wykorzystywane w letnich kolekcjach. Safari był między innymi motywem przewodnim w letniej kolekcji 2012 marki Salvatore Ferragamo.
Jak jest dziś?
Aktualnie znalezienie klasycznej kurtki safari w jasnym kolorze może być dość skomplikowanym zadaniem. Na szczęście wiele marek odzieżowych oraz cenionych w świeci mody projektantów bazuje na oryginalne i mocno się nim inspiruje swoje wariacje na temat pierwowzoru. Kurtkę safari w stylizacjach można wykorzystać na różne sposoby. Pierwszy jest bardzo oczywisty i okrycie to należy połączyć z innymi spójnymi stylistycznie elementami garderoby, tj. koszulą khaki, beżowymi spodniami, płócienną torbą i skórzanymi dodatkami. Wielu mężczyzn współcześnie używa też kurtki safari do nieco bardziej eleganckich zestawów, zestawiając ją z lnianymi koszulami czy nawet mniej formalnymi krawatami. W casualowych stylizacjach kurtka safari z powodzeniem może zastąpić marynarkę.
Źródło zdjęć: https://prologuehk.com/blogs/news/spotlight-safari-jacket