Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort termiczny w okresie zimowym, najlepiej uzupełnić swoją garderobę przed nadejściem pierwszych mrozów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest parka, która ma ciekawą historię, gwarantuje ciepło w czasie zimowych chłodów oraz świetnie się prezentuje w casualowych stylizacjach.
Okrycie wierzchnie Eskimosów
Pierwowzór parki nosili już rdzenni Eskimosi, na których trudne warunki atmosferyczne wymusiły stworzenie kurtki mogącej podołać siarczystym mrozom. Inuici korzystali z kurtek określanych jako anoraki. Była to ciepła kurtka rozpinana z przodu i wyposażona w futrzany kaptur. To właśnie ona służyła jako główna inspiracja dla współczesnych parek.
Parka w kulturze zachodniej
W kulturze zachodniej parka zaczęła cieszyć się popularnością w latach 50. XX wieku. Był to okres, gdy walczący w Korei amerykańscy żołnierze korzystali najczęściej z zielonych nieocieplanych kurtek. Do tych okryć dodawano tak zwany fishtail, stanowiący wykończenie parki. Element przywodził na myśl rybi ogon, stąd nazwa. Kurtka miała sznurki, które należało mocno związać, by uszczelnić kurtkę i zapewnić sobie optymalny komfort termiczny w czasie silnych wiatrów oraz intensywnych opadów.
Parka w Wielkiej Brytanii
W latach 60. ubiegłego wieku parka pojawiła się na ulicach Wielkie Brytanii. Swoje garderoby chętnie uzupełniali nią reprezentanci subkultury Mods. Wynikało to głównie z niskiej ceny kurtki oraz jej szerokiej dostępności w sklepach. Mods to subkultura, która wywodziła się ze środowisk robotniczych. Młodzież wykazywała niechęć do systemu, a swoje poglądy często przejawiała za pośrednictwem ekstrawaganckiego jak na tamte czasy ubiory. Modsi nosili między innymi obuwie przeznaczone do gry w kręgle, cienkie krawaty czy obcisłe marynarki, wykonywane na zamówienie. Parkę można było też zobaczyć na okładce płyty zespołu The Who, konkretnie na albumie „Quadrophenia”, która dla Modsów była dziełem kultowym.
Wojskowy model inspiracją dla współczesnych projektów
W dzisiejszych czasach w sklepach znajdziemy mnóstwo modeli inspirowanych klasycznymi parkami. Fani klasyki mogą postawić na modele najbardziej zbliżone do pierwowzoru, a ci, którzy lubią wyróżnić się z tłumu, powinni zwrócić uwagę na różne kreatywne wariacje na temat omawianej w tym tekście kurtki. Parka, jak wiele innych używanych współcześnie kurtek, swoją popularność zawdzięcza wojsku (mimo wspominanego użytkowania podobnych okryć wierzchnich przez Eskimosów). Najbardziej klasycznym modelem zimowej parki jest model N3-B, który z powodzeniem był użytkowany przez amerykańskich żołnierzy w latach 1950-1970. Kurtki na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych wykonywano z nylonu lub wytrzymałej bawełny. Ocieplenie z początku było wełniane, a podszewka przypominała gruby koc. Później zdecydowano się na lżejszą i cieplejszą watolinę poliestrową. Co ciekawe, model N3-B mógł sprostać nawet temperaturom poniżej -50 stopni Celsjusza.
Obecnie w sklepach spotkamy różne kopie tej kurtkowej legendy. Niemniej parka po dziś dzień stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych kurtek zimowych, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
Najważniejsze elementy parki
- odsuwany kaptur
- odpinane futro przy kapturze
- wysoki kołnierz
- listwa zakrywająca suwak
- dwie skośne kieszenie
- dwie duże kieszenie zapinane na guzik
- wewnętrzny sznurek
- metalowy suwak odsuwany z obu stron
- ściągacz dzianinowy
Z czego może być wykonana parka?
W przypadku obecnie dostępnych w sklepach parek możemy spotkać różne materiały zewnętrzne. Warto pamiętać o tym, że najlepiej wybrać model, który wyprodukowano z lekkiego i oddychającego materiału, charakteryzującego się wodoodpornością. Szczególne znaczenie ma ta ostatnia właściwość, która w okresie zimowym będzie w znaczący sposób wpływać na nasz komfort termiczny. Często producenci stosują mieszankę poliestru lub nylonu z bawełną w proporcjach 3:2. W lepszych jakościowo modelach możemy znaleźć dodatkowe powłoki, na przykład wykonane z teflonu. Jednak w ostatnich sezonach marki zaczęły stosować również inne rozwiązania. Suit Supply, Loro Piana czy Brunello Cucinelli dołączyły do swoich ofert hybrydy parek z płaszczami. Oznacza to, że projektanci zachowali typowy dla parki fason, ale wykorzystali w produkcie rozwiązania znane z płaszczy, czyli wykorzystanie jako materiału zewnętrznego wełnianej flaneli, a w wersjach premium nawet kaszmiru.
Parka na trudne warunki atmosferyczne
Przy długotrwałym przebywaniu na deszczu dobrze jest zapewnić sobie kurtkę wyprodukowaną z odpowiednich materiałów. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem są parki wyposażone w wodoszczelna membranę. Gro producentów bazuje na membranie Gore-Tex, stanowiące rozwiązanie opracowane dekady temu przez amerykańskie przedsiębiorstwo W.L. Gore & Associates.
Źródło zdjęcia: https://www.cockpitusa.com/n3b-long-parka-4569