Porady Trendy

Nie tylko dla pilota, czyli kurtka pilotka

kurtka pilota

Sporo osób za króla skórzanych kurtek uważa ramoneskę. Warto jednak pamiętać, że istnieje jeszcze sporo rodzajów skórzanych kurtek, którymi można wzbogacić garderobę i urozmaicić swoje stylizacje. Jedną z nich jest tak zwana kurtka pilotka, której początków należy doszukiwać się w wojsku.

Ochrona przed zimnem w czasie lotu

Na początku XX wieku ubrania wykonane ze skóry naturalnej były bardzo popularne w wojsku, szczególnie w lotnictwie. Wraz z rozwojem lotnictwa zmieniały się również stroje dla pilotów samolotów. Do dłuższych lotów nie wystarczyło zwykłe ubranie, ponieważ lotnik potrzebował czegoś, co ochroni go przed niską temperaturą i wiatrem. Trzeba zaznaczyć, że ówczesne samoloty nie były jeszcze wyposażone w zabudowane kokpity. Zaletą skóry była nie tylko możliwość ochrony przed chłodem, ale również jej niska wówczas cena. Stała się więc materiałem, z którego zaczęto szyć kurtki i kombinezony dla pilotów.

Kurtka pilotka nie tylko w USA

Ciekawostką w tej kwestii może być zdjęcie pochodzące z 1911 roku. Przedstawia ono Czesława Zbierańskiego – jednego z konstruktorów pierwszego polskiego samolotu. Pilot na zdjęciu ma na sobie czarną skórzaną kurtkę. Świadczy to o tym, że kurtki ze skóry były popularne wśród pilotów z różnych zakątków świata, zanim ten trend został spopularyzowany w Stanach Zjednoczony. Mimo to wynalezienie takiego rodzaju uniformu przypisuje się Amerykanom.

Popularne modele kurtek skórzanych

Za wzorzec dla dzisiejszych projektantów służy model A2, który stworzono dla amerykańskich żołnierzy w 1931 roku. Korzystali z niego nie tylko piloci, ale również pracownicy zajmujący się nawigacją i obsługą naziemną. Kurtkę A2 wycofano z ekwipunku amerykańskiej armii w 1943 roku. Odzienie swoją niemałą popularność zawdzięcza filmom, takim jak „Z jasnego nieba” czy „Ekspres Von Ryana”.

Innym popularnym modelem kurtki skórzanej był G1 wyprodukowany w 1947 roku. To właśnie taką kurtkę miał na sobie bohater filmu „Top Gun”, grany przez Toma Cruise’a. Wielu mężczyzn chciało się upodobnić do Mavericka, dlatego model G1 zdobył olbrzymią popularność poza wojskiem.

Pilotka obecnie

W dzisiejszych czasach kurtka pilotka nie jest już używana w lotnictwie. Stanowi ona stylowy element odzieży z niezwykle ciekawą historią. Kurtka pilotka świetnie sprawdza się w stylizacjach współczesnych mężczyzn. Ten rodzaj odzienia wierzchniego można znaleźć zarówno w sieciowych sklepach z odzieżą, jak i w kolekcjach najznamienitszych projektantów. W dodatku aktualnie kurtki pilotki zyskały też na popularność wśród kobiet. Dostępne dziś na półkach modele to kurtki nawiązujące do klasycznych modeli wykorzystywanych w wojsku (głównie A2 i G1). Zmieniły się detale, jednak gdyby nie pierwsze egzemplarze lotników świat kurtek mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

Źródło zdjęć: http://www.bestglide.com/g1_navy_flight_jacket_z2108.htm